Kamerové systémy, bezpečnostní kamery


Nové FullHD systémy kategorie HD-SDI

Do nedávné doby existovaly pouze dva základní druhy kamerových systémů, tedy klasické analogové (CCTV), využívající v podstatě již historický způsob přenosu televizního signálu, kompatibilní s videosignálem běžných televizorů a VHS rekordérů a novější plně digitální systémy s přenosem na bázi IP protokolu.
Blíže jsme oba systémy popisovali zde: Druhy kamerových systémů.

Oba druhy mají své výhody, ale také vážná omezení. U analogových kamerových systému je to zejména rozlišení, které je limitováno starou televizní normou PAL na maximálně cca 700 bodů horizontálně. Toto bylo v mnoha případech již překonáno i běžnou spotřební elektronikou pracující s rozlišeními v úrovni až FullHD. Přesto se tyto systémy stále používají z důvodu snadné montáže, konfigurace, odstraňování problémů a přijatelnější ceny. Jejich používání trvá i proto, že na běžné použití je jejich rozlišení a celková kvalita obrazu stále dostatečné, zejména pokud se velmi pečlivě zvolí vhodné komponenty (úhel záběru, druh kamery) a jejich rozmístění a nasměrování. V některých náročnějších případech přeci jen rozlišení analogových systémů už nedostačuje a toto omezení bylo prolomeno teprve s příchodem plně digitálních kamerových systémů s přenosem signálů na bázi IP protokolu. To na jednu stranu umožnilo kompatibilitu s klasickými počítačovými LAN sítěmi, se kterou ale současně přišly i časté problémy vyskytující se v rozsáhlejších datových sítích, jako přetížení, konflikty zařízení a podobně, které snižují spolehlivost kamerového systému. Z toho také vyplývá složitá konfigurace a řešení případných problémů a v neposlední řadě je problematická i vysoká cena komponentů pro IP systémy. Pokud se zvolí kamery s vysokým rozlišením (magapixelové a výše) které jedině odůvodňují použití systému na bází IP, ceny jsou znatelně vyšší, za každý komponent až několikanásobek vůči srovnatelným komponentů analogových systémů CCTV. Mimo to se objevila i značná roztříštěnost v nabídce mezi výrobci, z nichž až donedávna nebyly různé značky vzájemně kompatibilní a určitý pořádek do toho vnesla teprve dohoda výrobců na společném standardu ONVIF. To byla věc do té doby neznámá, protože veškeré výrobky analogových CCTV systémů bez ohledu na značku výrobce, provedení kamery, záznamového zařízení i dalších komponent byly 100% kompatibilní, stačilo jen zvolit provedení s TV normou PAL nebo NTSC. S příchodem IP systémů tato kompatibilita padla (byť situace se zlepšuje), takže ani IP kamerové systémy tedy nejsou zcela ideální a hodí se jen v opravdu náročném použití a pokud možno se stálou obluhou a kontrolou.

Nová kategorie kamerových systémů HD-SDI

Před několika málo lety se však objevil (přesněji řečeno byl uvolněn pro toto využití) zcela nový systém přenosu signálu v kamerových systémech a to HD-SDI (high definition serial digital interface), využívaný do té doby výhradně v profesionální televizní technice, což znamená sériový digitální přenos s vysokým rozlišením. Tento systém v sobě spojuje všechny základní výhody obou dřívějších druhů přenosu, tedy snadnost instalace a konfigurace analogových systémů s vysokým rozlišením plně digitálních IP systémů. V principu se jedná o plně digitální systém, který však využívá klasickou kabeláž vedenou koaxiálním kabelem hvězdicově od záznamového zařízení ke každé kameře, jako analogové systémy a stejně tak nevyžaduje žádnou komplikovanou konfiguraci IP komponent. Díky tomu, že kamerový systém HD-SDI využívá samostatné vedení, nevznikají ani žádné síťové konflikty a nedochází k přetěžování stávajících počítačových sítí a tedy různým krátkodobým výpadkům a poruchám obrazu.

Možnosti HD-SDI

A jaké jsou možnosti kamerových systémů na bázi HD-SDI? Především vysoké rozlišení a to až na úrovni FullHD a současně navrácení 100% kompatibility mezi všemi výrobky této kategorie bez ohledu na značku, která u IP systémů neexistovala. U HD-SDI kamerových systémů existuje několik možných režimů provozu. Od nejnižšího 720i (1280x720 pixelů prokládaně) až po nejvyšší 1080p (1920x1080 pixelů progresivně). Nižší rozlišení obvykle umožňuje provoz vyšší snímkovou frekvencí, tedy u 720i/p 50(60)fps a při 1080i/p 25(30)fps. Vše při tom probíhá bez jakéhokoliv zpoždění - realtime, díky přenosu obrazu bez komprese a dekomprese, což je také nezanedbatelnou výhodou proti IP přenosu. Pro bezpečnostní aplikace je plně dostatečných 25 snímků za sekundu, což odpovídá plynulému TV obrazu a nic tedy nebrání využití plného FullHD rozlišení, které ve srovnání s klasickým analogovým systémem nejvyšší kvality poskytuje téměř trojnásobné rozlišení drobných detailů. Takové rozlišení velmi usnadňuje například identifikaci zaznamenaných osob nebo registračních značek automobilů, což celkově zvyšuje užitnou hodnotu systému. Další výhodou je zachování vysoké citlivosti při nízké hladině osvětlení, která je v současné době výrazně vyšší, než u srovnatelných kamer s IP přenosem. Přenos zdigitalizovaného videosignálu není nijak komprimován a přenáší se v maximální kvalitě a prakticky reálném čase, protože kabel každé kamery je samostatný a není sdílen s žádným jiným zařízením. To zajišťuje, že nedochází k různému "kostičkování", rozpadání nebo zasekávání obrazu, jak se děje u IP kamer na vytížených LAN sítích. Přes tyto výhody stále zůstává zachována snadnost zapojení kamerového systému HD-SDI na podobné úrovni, jako u klasických CCTV systémů. Používá se "hvězdicové zapojení", kdy od rekordéru vede vždy samostatný koaxiální kabel ke každé kameře. Takové řešení je přehledné a snadno se v něm hledají případné chyby. Délka každé větve kabelu může být maximálně cca 100-300m podle jeho kvality s možností prodloužení až na 1km pomocí vložených opakovačů signálu nebo ještě větší vzdálenosti s převodníky na optický kabel. Konfigurace je plně automatická a nastavení je snadné, včetně možnosti monitorování systému prostřednictvím internetu a mobilních telefonů. V provedení HD-SDI se dnes vyrábí všechny základní typy bezpečnostních kamer, od klasických interiérových box kamer, přes polokulovité Dome kamery až po venkovní kamery s infračerveným přísvitem pro vidění v naprosté tmě. Rekordéry jsou v současné době nabízeny v provedení pro 4/8/16 kamer, opět podobné jako u analogových systémů a všechny jsou samozřejmě vybaveny LAN rozhraním pro připojení a obsluhu prostřednictvím lokální sítě či internetu.

Ceny HD-SDI

Cenová úroveň je u nového systému samozřejmě vyšší, než u analogových CCTV komponent, nicméně jsou znatelně nižší, než u IP kamer se srovnatelným rozlišením. Již nyní vám v případě požadavku na vyšší rozlišení záznamu můžeme nabídnout a sestavit kamerový systém kategorie HD-SDI v rámci individuální cenové nabídky. Neváhejte nás o tuto variantu požádat, máte-li nadstandardní nároky na výkon kamerového systému.

zpět
Vaše IP adresa je: 3.147.67.166
Copyright © 2024 Kamerové systémy|KamerováTechnika.cz - Brno Design by L.Ch. Zákaz kopírování jakéhokoliv obsahu bez písemného souhlasu vlastníka webu!